You are currently viewing Czy montaż sztukaterii jest skomplikowany?

Czy montaż sztukaterii jest skomplikowany?

Większości osobom, które są w trakcie remontu domu czy mieszkania zależy na tym, aby  uzyskany efekt był unikalny i sprawiał jak największe wrażenie. Stad też rosnąca popularność projektów wykończenia mieszkań przygotowywanych na zamówienia. Jeżeli jednak zależy nam na efektownym wykończeniu mieszkania własnymi siłami, możemy skorzystać z nowoczesnej sztukaterii.

Zalety sztukaterii

sztukateriaOd ostatnich kilku lat widać rosnący trend w wykończeniu mieszkań, polegający na wykorzystywaniu rozwiązań, które były już znane wiele lat wcześniej, ale w unowocześnionej formie. Przykładem tego typu rozwiązań może być sztukateria, która obecnie jest bardzo często wykorzystywana zarówno do wykończenia wnętrz domów, jak i ich fasady. Oczywiście różni się ona od dawnej sztukaterii, którą stosowano kilkaset lat wcześniej – nie jest to już bowiem ozdobny element wyrzeźbiony bezpośrednio w ścianie budynku, ale oddzielny element konstrukcyjny, który wykonuje się ze styropianu, z gipsu, albo ze stiuku. Dzięki takiemu wykonaniu i formie, sztukateria należy do jednych z tych elementów ozdobnych i wykończeniowych, z których montażem poradzi sobie każdy samodzielnie – wystarczy dokupić odpowiedni klej. Sztukateria może być używana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, ale należy pamiętać o tym, ze sztukateria zewnętrzna musi być odpowiednio odporna na różnego rodzaju niekorzystne warunki zewnętrzne a zwłaszcza atmosferyczne. Innymi słowy, sztukateria wewnętrzna nie może być używana do ozdabiania fasady budynków. Pomimo tego, ze współczesna sztukateria nie jest już integralną częścią budynku, można uzyskać podobny efekt do tego który osiągano wcześniej. Wystarczy pomalować sztukaterię na taki sam kolor, jakim pomalowaliśmy ścianę, lub na biało, aby wyglądała ona jak integralna część budynku. Kluczowe jest tu jednak właściwe przyklejenie elementów sztukateryjnych. W skład sztukaterii wchodzą takie elementy jak listwy przy-sufitowe, gzymsy, czy też narożniki. Można je wykorzystywać do zamaskowania defektów na łączeniu ściany z sufitem, lub aby odpowiednio podkreślić i wyróżnić ramę okienną.

Jeżeli zależy nam na tym, aby zamaskować defekty w danym pomieszczeniu, lub też na podkreśleniu atutów danego budynku, możemy skorzystać z nowoczesnej sztukaterii. Jest to bardzo dobry wybór jeżeli chodzi o materiały dekoracyjne i wykończeniowe, gdyż jest bardzo prosta w montażu, odporna i daje widoczny efekt.