You are currently viewing Czy klimatyzację trzeba serwisować?

Czy klimatyzację trzeba serwisować?

W dzisiejszych czasach, gdy przykładamy dużą wagę do funkcjonalności i praktyczności wielu rzeczy, ciężko wyobrazić sobie kupno samochodu bez klimatyzacji. Obecnie jest to standard, który posiada większość samochodów, przydaje się właściwie całym rokiem, nie tylko latem, choć wtedy oczywiście najbardziej. Wtedy daje nam przyjemny chłód, a zimną dba o to, aby szyby nie parowały, były przejrzyste.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

nowa klimatyzacja samochodowa - radomKlimatyzacja to bardzo przydatny wynalazek, jednak niestety wymaga regularnego serwisowania. Głównymi zabiegami, jakimi wykonuje się w tym zakresie, jest przede wszystkim odgrzybianie i uzupełnianie klimatyzacji. Czy ktoś zastanawiał się kiedyś jak właściwie działa ta klimatyzacja i dlaczego trzeba ją uzupełniać? Skąd bierze się chłód? Działanie i jej budowa jest stosunkowo prosta, swoją budową przypomina układ chłodniczy silnika. Podobnie działa również system ogrzewania, jednak kluczem jest to, że posiada kompresor klimatyzacji. Działa to na prostej zasadzie – powietrze się stęża, a w ten sposób powstaje chłód. Jest to układ zamknięty, który składa się z różnych przewodów i kilku elementów, dla osoby zupełnie niewtajemniczonej w świat motoryzacji faktycznie mogą się wydawać dość skomplikowane, jednak przy bliższym poznaniu wcale takie nie są. Jeśli widzimy jakieś niepokojące objawy, konieczna może być nowa klimatyzacja samochodowa – Radom dysponuje licznymi warsztatami, w których profesjonalnie o nią zadbają, zreperują i uzupełnią. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza gdy na zewnątrz temperatury są naprawdę wysokie – niegarażowane auto szybko się nagrzewa, w rezultacie wsiadanie do takiego samochodu na pewno nie należy do przyjemnych czynności. Dzięki klimatyzacji dość szybko można wnętrze schłodzić.

Kontrolę stanu klimatyzacji powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w roku, zwłaszcza gdy zaczyna się sezon letni, wtedy jednak z uwagi na to mogą być znacznie dłuższe kolejki i trzeba się z tym liczyć. Właśnie dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej, na przykład jeszcze wiosną. Zaniepokoić nas może nieprzyjemny zapach wydzielany z wentylatorów, dziwny dźwięk czy słaby przepływ powietrza. To z pewnością jest znak, że trzeba zadbać o klimatyzację w naszym aucie. Nie jest to na szczęście drogi zabieg.