You are currently viewing Czy budowa przydomowej oczyszczalni jest droga?

Czy budowa przydomowej oczyszczalni jest droga?

 

W przypadku, gdy z jakiś względów nasze gospodarstwo domowe nie może być podłączone do kanalizacji, konieczne jest poszukiwanie opcjonalnych rozwiązań. Jednych z nich są z pewnością montowane przy domu instancje do samodzielnego oczyszczania ścieków. Oczyszczanie nieczystości może w nich zachodzić na skutek naturalnych procesów biologicznych, lub w wyniku dodawanych do nieczystości substancji chemicznych.

Zalety przydomowych oczyszczalni ścieków

przydomowa oczyszczalnia ścieków cenaJeżeli nasz dom z jakiś względów nie może być podłączony do instalacji wodno-kanalizacyjnej, nie oznacza to od razu, że jesteśmy skazani na korzystanie z szamba. Dobrym, alternatywnym rozwiązaniem może być bowiem przydomowa oczyszczalnia ścieków cena której może zależeć od wielu czynników. Jednym z najważniejszych aspektów przy budowie tego typu oczyszczalni jest fakt, na jakim terenie chcemy ja wybudować. Jeżeli nasza działka ma małą powierzchnie, z racji ukształtowania terenu nie możemy sobie pozwolić na wybudowanie oczyszczalni działającej w oparciu o grawitację, koszty budowy takiej instalacji będą oczywiście większe. Mimo to koszt budowy takiej oczyszczalni zwróci się bardzo szybko, gdyż w przeciwieństwie do szamba, instalacje do przydomowego oczyszczania ścieków nie wymagają wykonywania regularnych prac konserwacyjnych. W przypadku szamba bowiem co dwa tygodnie trzeba wynajmować ekipę, która opróżni zbiornik na nieczystości, co jest bardzo kosztowne – w przypadku instalacji przydomowych do oczyszczalni ścieków, takie prace nie są wymagane, co przekłada się na znaczne oszczędności pieniędzy po pewnym czasie. Oczywiście to jednak nie jedyne zalety przydomowych oczyszczalni. Warto wspomnieć na przykład, że właściwa eksploatacja oczyszczalni przydomowych nie różni się od korzystania z instalacji wodno-kanalizacyjnych, jeśli chodzi o komfort używania obu rozwiązań.  Tak naprawdę wystarczy stosować odpowiednie środki chemiczne, które zapobiegną odkładaniu się w zbiorniku oczyszczalni  osadów po nieczystościach, aby taka instalacja mogła działać z dużą skutecznością przez długi czas.

Jeżeli z jakiś względów nasz dom nie może być podłączony do instalacji wodno-kanalizacyjnej, mamy do wyboru kilka alternatywnych rozwiązań. Część z nich nie jest wcale dużo mniej wygodna w codziennej eksploatacji, a dodatkowo nie wymaga kosztownych prac konserwacyjnych. Dużą popularnością cieszą się obecnie przydomowe instalacje służące do oczyszczania ścieków na zasadzie biologicznej lub chemicznej.