You are currently viewing Co wpływa na nasze bezpieczeństwo w sądzie?

Co wpływa na nasze bezpieczeństwo w sądzie?

Kwestia bezpieczeństwa w polskich sądach bywa dość różna, wynika to głównie z tego, że nie ma odgórnych norm, co do stosowania konkretnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. W jakim sądzie możemy czuć się bezpiecznie i jakie rozwiązania ów bezpieczeństwo nam gwarantują? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Problem z ochronną w polskich sądach

sądNie da się ukryć tego, że coraz powszechniejsza jest opinia, że polskie sądy do bezpiecznych nie należą. Zdarza się dość często, że w trakcie trwania rozprawy zostaje poszkodowany-zaatakowany sędzia czy radca prawny. Winne temu jest kilka niedopatrzeń. Po pierwsze o ile nie mamy do czynienia z tak zwaną sprawa trudną, czyli taką w trakcie której sędzia ma powód przypuszczać, że może dojść do aktów agresji, zwykle na sali nie ma policji sądowej w sytuacji, gdy na takiej sprawie dojdzie do aktu agresji za nim ochrona zareaguje trwa dość długa, a w tym czasie o wypadek nie trudno. Za zły stan bezpieczeństwa w polskich sadach odpowiada także i to, że rozwiązania bezpieczeństwa takie jak choćby przycisk alarmowy montowane są często w miejscach niewłaściwych, będących np. poza zasięgiem sędziego, przez co w razie zajścia niebezpiecznej sytuacji wezwanie pomocy i tak jest niemożliwe. Są to z pozory drobne niedopatrzenia, jednak mogą one być tragiczne w skutkach.

Monitoring a bezpieczeństwo w sądzie

kamery ipPodstawowym rozwiązaniem z zakresu bezpieczeństwa w sądach tak jak i w innych placówkach użytku publicznego jest sprawny monitoring. Często jednak zdarza się, że jest on wyłączony lub nieodpowiednio zamontowany, przez co rezultaty stosowania go są średnie. Wydajność monitoringu w rzeczywistości zależy od tego jakiego rodzaju kamery zostaną zamontowane, jaką będą miały one rozdzielczość jak i jak trwałe będą. Dobrym i solidnym rozwiązaniem są kamery ip, które przesyłają obraz w czasie rzeczywistym bezpośrednio do sieci ip, co umożliwia prowadzenie nadzoru przez ochronę z oddalonego miejsca. Dodatkowo rozwiązania te dostępne są w kilku różnych wariantach takich jak:

  • kamery ip kompaktowe,
  • kamery ip tubowe,
  • kamery ip kopułkowe,
  • kamery ip obrotowe.

Możliwość wybory spośród wielu rożnych rodzajów kamer ip sprawia, że z powodzeniem można dobrać dyskretne rozwiązania do monitoringu wnętrza sądu jak i jego wejść. Kamery montowane we wnętrzach powinny być możliwie jak najmniej widoczne, jednak w przepadku tych montowanych na zewnętrznych murach sądu, ważna jest nie ich wielkość a trwałość. Warto tu wybierać kamery przemysłowe czy też kamery wandaloodporne, które mają wyższe parametry odporności. Stosowanie odpowiednich rozwiązań z zakresu monitoringu to najprostszy sposób na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sądzie.

Kontrola osób wchodzących do sądu

bramkowy wykrywacz metaliNa oficjalnie stronie Sądu Najwyższego www.sn.pl można znaleźć informacje, że zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w sądzie wiąże się także z przeprowadzaniem kontroli osób wpuszczanych do budynku. W takim wypadku stosowane powinno być takie rozwiązania jak bramkowy wykrywacz metali. Wykrywacze te pozwalają na wykrycie wnoszonych do budynku przedmiotów wykonanych z metalu, przy czym te nowsze wykrywacze pozwalają na odróżnienie czy jest to broń czy inne przedmiotu użytku codziennego, nie stanowiące zagrożenie. Sprawia to, że taka kontrola przebiega szybko i nie hamuje ruchu w sądzie. Samo stosowanie rozwiązań technicznych w takim wypadku to jednak za mało, dlatego ważne jest to żeby na wejściu stały odpowiednie służby bezpieczeństwo, kontrolujące to kto wchodzi do budynku i w razie konieczności mogące przeszukać osobę budzącą podejrzenia.

Służby ochrony

ochronaPomimo tego, że obecnie dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań technicznych z zakresu bezpieczeństwa, nadal najważniejszym czynnikiem, zapewniającym bezpieczeństwo w sądzie jest właściwa ochrona. Na terenie sądu w zakresie ochrony działać mogą dwa rodzaje ochrony, mianowicie policja sądowa lub ochrona sądowa. Policja sądowa działa zwykle w większych sądach, w mniejszy zwykle jest to tylko ochrona. Za niski poziom bezpieczeństwa w polskich sądach zwykle odpowiedzialny jest nieodpowiedni dobór osób pełniących straż w tych obiektach. Zbyt wolny czas reakcji, wdrążenie nie właściwych rozwiązań z zakresy komunikacji, to wszystko sprawia, że często ochrona nie reaguje w porę. Problem ten dostrzega zarówno Krajowa Rada Sądownictwa jak i prawie każdy prawnik. Obecnie szuka się sposobów na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sadach, jednak problem ten jest dość trudny do rozwiązania, ponieważ pod względem technicyzm stosuje się odpowiednie rozwiązania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Winę zwykle ponosi czynnik ludzki, a ten jest nie do wyeliminowania.

Na koniec podsumowując

W polskich sądach stosuje się podstawowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, które powinny gwarantować porządek i spokój. Praktyka jednak pokazuje, że nadal w obiektach tego typu zdarzają się sytuacje niebezpieczne.

Dodaj komentarz