You are currently viewing Budowa linii produkcyjnej – z jakich elementów się składa?

Budowa linii produkcyjnej – z jakich elementów się składa?

Linia produkcyjna jest na dzień dzisiejszy jednym z podstawowych elementów niemal każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego czy przemysłowego. Niemniej budowa linii produkcyjnej nie jest wcale taka łatwa i co więcej zawsze musi ono zostać dostosowana do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Warto zatem dowiedzieć się więcej o ogólnej specyfice tego rozwiązania jakim jest linia poprodukcyjna i tego co wchodzi w jej skład. W tym artykule przedstawiamy kilka podstawowych informacji na ten temat.

Linia produkcyjna – opis

linia produkcyjnaNa podstawie informacji zawartych na portalu polskiprzemysl.com.pl można stwierdzić, że terminem linia produkcyjna określa się zbiór oddzielnych maszyn, które przy budowie linii produkcyjne są ze sobą łączone. Cechą szczególną tego systemu jest fakt, że maszyny włączone w skład linii produkcyjnej sterowane są przez komputer główny czy panel sterujący, dzięki czemu całość tworzy integralny system. W trakcie budowy linii produkcyjnej  wyznacza się stanowiska, na których prowadzone są konkretne etapy produkcji czy obróbki. Stanowiska te łączone są ze sobą pomocą gumy taśmowej, która umożliwia przenoszenie obrabianego materiału pomiędzy poszczególnymi maszynami. To w jaki sposób zostanie zaprojektowana linia produkcyjna i tym samym jakie rozwiązana zostaną zastosowane przy jej budowie zależy jednak od specyfiki danego przedsiębiorstwa i tego jaki stosuje ono proces technologiczny. Niemniej ogólna zasada działania linii produkcyjnej i jej budowy pozostaje zawsze podobna.

Projektowanie linii produkcyjnej – jak przebiega?

PROJEKTOWANIE LINII PRODUKCYJNEJWbrew temu co by się mogło wydawać projektowanie linii produkcyjnej wcale nie jest takie łatwe. Przy jej planowaniu należy uwzględnić wiele czynników, które wpływają na jej sposób działania, można do nich zaliczyć takie jak:

  • stosowany proces technologiczny (kolejność stanowisk),
  • ilość wolnego miejsca,
  • struktura produkcyjna,
  • kierunek procesu produkcyjnego,
  • efektywność pracy.

Wszystkie te parametry są równie istotne przy projektowaniu linii produkcyjnej. Na podstawie analizy tych czynników określa się to, gdzie powinny być rozmieszczone stanowiska, ile powinno być przy nich pozostawione miejsca, jaki będzie kierunek. Należy także zaznaczyć, że uwzględnienie tych czynników przy projektowaniu linii produkcyjnej wpływa nie tylko na jakoś samego procesu produkcyjnego, ale także na bezpieczeństwo pracowników przebywających na hali produkcyjnej oraz na ergonomie stanowisk pracy.

Budowa linia produkcyjnej – co warto wziąć pod uwagę?

motoreduktory ślimakowePowiedzieliśmy już jakie elementy należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu linii produkcyjnej, należy jednak także na pewne aspekty zwrócić uwagę przy jej budowie i dobieraniu odpowiednich rozwiązań do niej. Co oczywiste, ważne jest tu to by dobrać odpowiednie maszyny, odpowiadające specyfice zakładu i stosowanemu procesowi technologicznemu. Mniej oczywiste jest to by zwrócić uwagę na takie elementy składowe linii przemysłowej jak: układy napędowe – motoreduktory ślimakowe czy motoreduktor walcowy, taśmy napędowe i transmisyjne, czy nawet szczotki listwowe stosowane do oczyszczania maszyn czy też przy konkretnych procesach technologicznych. Elementy te również wpływają na sposób działania linii produkcyjnej i to na większą skale niż mogłoby się początkowo wydawać. Dlatego także i w ich przypadku warto wybierać produkty dobrej jakości.

Budowa linii produkcyjnej tworzyw sztucznych

linie produkcyjneDla przykładu przy budowie linii produkcyjnej w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją tworzyw sztucznych będzie trzeba uwzględnić kilka typowych rozwiązań dla tejże technologii produkcyjnej. I tak najważniejszym stanowiskiem w tym wypadku będzie wtryskiwarka wyposażona w odpowiednie formy wtryskowe do tworzyw sztucznych. Maszyna ta umożliwia odlanie odpowiedniego kształtu, który dalej przez linie produkcyjna będzie transportowany do studzenie. W zależności od tego jaki będzie to wyrób i jakie będzie jego przeznaczenie w dalszych etapach produkcji będzie musiał on zostać odpowiednio obrobiony, a co za tym idzie linia produkcyjna będzie musiała być wyposażona w maszyny, umożliwiające jego wykończenie czy też przygotowanie do dalszej obróbki. Przy budowie takiej linii nie można także zapomnieć o wspomnianych już powyżej elementach jak układy napędowe, szczotki przemysłowe listwowe, czy odpowiednio dobrane taśmy pod względem szerokości o odpornością na działanie czynników szkodliwych. Wszystkie te elementy wpłyną na to jak będzie przebiegał proces produkcyjny.

Na koniec podsumowanie

Budowa linii produkcyjnej jak już wspomnieliśmy nie jest w zasadzie czymś łatwym. Jest to złożony proces, który wymaga dokładnego planowania, przygotowania projektu i zastosowania właściwych rozwiązań do budowy, tylko wówczas linia produkcyjna może działać we właściwy sposób.

Dodaj komentarz