You are currently viewing Badanie kleszczy na boreliozę

Badanie kleszczy na boreliozę

 

Kleszcze to niewielkich rozmiarów stworzonka, które potrafią w ciągu jednej nocy kilkukrotnie się powiększyć. Dzieje się tak wtedy, kiedy owy pasożyt przyczepi się do nas i będzie żywił się naszą krwią. Po takiej nocy kleszcz staje się bardziej dla nas widoczny i to właśnie wtedy zazwyczaj jesteśmy w stanie zauważyć, że staliśmy się ofiarą kleszcza. Czyhają one na nas już nie tylko w lasach i okolicach rzek, ale także w parkach miejskich i żywopłotach.

Badania kleszczy w kierunku chorób

badanie kleszcza na boreliozęZe względu na tak duże rozpowszechnienie pasożyta jakim jest kleszcz powinniśmy wiedzieć, że jest on nosiciele wielu chorób. Jedną z najbardziej popularnych jest borelioza, która wywoływana jest przez krętki z rodzaju Borrelia. Charakterystyczna dla tej choroby jest początkowo powracająca fala podwyższonej temperatury, którą  wiele z nas myli z grypą. Dopiero dalsze objawy sprawiają, że zaczynamy się martwić. Aby uniknąć tej choroby warto jest wykonać badanie kleszcza na boreliozę. Jest to badanie, które wykonuje się na kleszczu, a nie na jego ofierze. Wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiedni pojemnik, w którym umieszczamy usuniętego z naszej skóry kleszcza i zanieść go do odpowiedniej placówki zajmującej się wykonywaniem tego rodzaju badań. Najczęściej tego typu placówką jest przychodnia wyposażona w laboratorium lub sam budynek laboratorium. Laboratoryjne badanie kleszcza na boreliozę nie jest badaniem, za które zapłacimy ogromną kwotę. Cena zależy od czułości stosowanych metod, a także od nowoczesności sprzętu. Niewielki koszt tego badania sprawia, ze cieszy się ono dużą popularnością. Zwłaszcza, że wczesna diagnoza pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, które skutkuje zmniejszeniem częstości występowania powikłań spowodowanych właśnie takim zakażeniem. Laboratorium może wyniki badania wysłać drogą elektroniczną lub też możemy je sami odebrać.

Okazuje się, że badanie kleszcza na boreliozę jest bardzo skutecznym i czułym zabiegiem, który pozwoli całkowicie wykluczyć możliwość zakażenia bakteriami Borrelia, które są przenoszone przez kleszcze lub też potwierdzić, że takie zakażenie wystąpiło oraz wdrożyć najwcześniej jak się da odpowiednie leczenie zapobiegające rozwinięciu się całkowitej infekcji. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zostały ukąszone przez kleszcza i chcą upewnić się, czy ich zdrowiu nic nie zagraża.